https://i1.wp.com/www.eroticmania.sk/wp-content/uploads/2021/09/Afrodiziakum.png?fit=1000%2C1000&ssl=1

Afrodiziakum: rozohnite svoje vášnivé chvíle!

Publikované: 9 septembra, 2021 Author: Ivona Nôtová

Sexuálny život predstavuje dôležitú súčasť zdravého a šťastného vzťahu. Preto nie je divu, že v súčasnosti je taký intenzívny záujem o hľadanie spôsobov, ktoré môžu sex spríjemniť, či okoreniť. Hoci existuje množstvo pomôcok, ktoré zvyšujú sexuálne potešenie, afrodiziakum si našlo obrovskú obľubu u širokej verejnosti. Čo sa skrýva za týmto pojmom a čo všetko by ste mali o afrodiziakách vedieť?

Čo je to afrodiziakum?

Kto by nepočul o gréckej bohyni lásky, Afrodite? Práve vďaka jej schopnosti vytvárať neodolateľnú lásku medzi smrteľníkmi, bol názov Afrodiziakum pomenovaný podľa nej.

Afrodiziakum je akákoľvek látka alebo potravina, ktorá zvyšuje sexuálne vzrušenie, správanie, potešenie a dokonca výkon v posteli! Používa sa už tisíce rokov a vyrába sa v podstate zo všetkého možného – od minerálov, cez potraviny, až po rastliny a ich výťažky. Existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia chcú afrodiziaká užívať, no medzi takéto dôvody zvyčajne patrí nízke libido, alebo túžba vyťažiť z milovania čo najviac.

Zaujímavý pôvod: ako sa objavilo afrodiziakum?

Pôvod afrodiziaka siaha až do obdobia pred našim letopočtom, kedy sa dával veľký dôraz na podstatu mužskej potencie a rozmnožovania. Vtedy sa mnohé potraviny nevyužívali kvôli pozoruhodným chemickým vlastnostiam, ale pre ich podobnosť s konkrétnymi časťami ľudského tela.

banana 1238713 960 720

Vizuálna symbolika nebola jediným faktorom. V staroveku sa sila afrodiziák spájala aj s mytológiou – spomínaná bohyňa Afrodita sa narodila, keď vystúpila z mora a tak sa morské plody považovali za účinnú formu zvýšenia libida. Podľa legendy slávny Casanova zviedol pannu tak, že jej vložil do úst surovú ustricu.

Bol tu aj faktor luxusu – ingrediencie ako hľuzovky, či kaviár naznačovali bohatstvo a to mohlo byť pre niektoré dámy zvodné samo o sebe. Ako je vidieť, kultúry po celom svete už dávno majú svoje prostriedky, ktoré im pomáhajú „nakopnúť“ vášeň v spálni.

Afrodiziakum: biologicky podložené účinky

Aj keď staroveká teória o anatomickej podobnosti medzi jedlom a ľudskými údmi môže byť trochu pritiahnutá za vlasy, moderné technológie dnešnej doby naozaj potvrdzujú stimulujúce vlastnosti ingrediencií, ktoré dokážu zvýšiť výdrž v posteli.

Afrodiziaká zvyčajne patria do jednej z troch rôznych kategórií. Tieto látky údajne často zvyšujú:

 • potenciu
 • sexuálne potešenie
 • libido

Potencia

Pre mužov, ktorí majú problémy s potenciou platí, že niektoré potraviny im môžu skutočne pomôcť k dosiahnutiu kvalitnej erekcie. Losos, či avokádo obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré zvyšujú prietok krvi, čo je pri erekcií dôležité. Ustrice obsahujú zinok – ten podporuje potenciu a libido.

K uvoľneniu ciev taktiež prispievajú produkty s aminokyselinou L-Arginín (napr. vlašské orechy a hovädzie mäso). Ďalším pomocníkom je látka kvercetín, nachádzajúca sa v červenom víne, tmavej čokoláde, aj v bobuľovom ovocí.

Sexuálne potešenie

Niektoré afrodiziaká sa uvádzajú na trh ako látky, schopné zlepšiť celkové sexuálne potešenie. Predpokladá sa, že takéto výrobky spríjemňujú sexuálny zážitok. Dokonca aj páry, ktoré si užívajú zdravý sexuálny život, môžu považovať afrodiziakum za lákadlo pre spestrenie milovania.

Libido

Nízka túžba po sexe môže postihovať mužov a ženy všetkých vekových kategórií. U 70% osôb sa táto komplikácia vyskytuje v období stredného veku (začiatok starnutia – individuálne u každého človeka).  Na zvýšenie libida sa zvyknú užívať výživové doplnky s výťažkami z rastlín a účelovými aminokyselinami. Výživové doplnky sa vo všeobecnosti dajú zaradiť do všetkých troch kategórií funkcie afrodiziák. 

Afrodiziakum a jeho typy

Medzi rôzne typy afrodiziák patria:

 • Potraviny a ich podskupiny
 • Prírodné suroviny
 • Výživové doplnky
 • Psychoaktívne látky, napríklad alkohol

Potravinové afrodiziaká

Afrodiziaká v podobe jedla sa zvyknú rozdeliť do skupín podľa toho, ako by mali pôsobiť.

 • Pikantné potraviny – vyvolávajú pocit vzrušenia, pretože zvyšujú telesnú teplotu (napríklad čili papričky)
 • Aromatické potraviny – vôňou a chuťami očaria zmysly a pomáhajú párom lepšie precítiť sexuálne vzrušenie
 • Vzácne exotické potraviny/koreniny – bývajú cenovo ťažšie dostupné, ale považujú sa za silné afrodiziakum
 • Netradičné – ide o reprodukčné orgány niektorých zvierat, v mnohých krajinách sú ale zakázané, pretože ide o zákonom chránené zvieratá
 • Potraviny spojené s poverami – ide o zeleninu, či ovocie, pripomínajúce pohlavné orgány (niektoré krajiny stále týmto presvedčeniam veria)
pexels photo 6065150

Podpora libida, aj správnej životosprávy

Medzi ďalšie suroviny, zaraďujúce sa medzi afrodiziaká, patria napríklad figy, káva, banány, špargľa, zeler, melón, mandle, tekvica, jahody, avokádo, med, cesnak, losos, aj granátové jablko. Z nich uvedené fungujú vďaka obsahu draslíka, zinku a iných fytochemikálií (prírodných chemických zlúčenín), ktoré môžu zlepšiť sexuálnu túžbu a správanie.

Bonusom požívania spomenutej stravy nie je len stimulácia intímneho života. Dodržiavanie jedla s vysokým obsahom živín, zohráva úlohu pri tom, aby ste sa cítili celkovo energicky a zdravo. Správna životospráva zvyšuje pravdepodobnosť väčšieho záujmu o sex.

Tajomstvo čokolády

Tmavá čokoláda sa už dlho odporúča ako možné afrodiziakum s funkciou zlepšenia prietoku krvi v tele = kvalitná erekcia. Už Aztékovia spájali kakaové bôby so sexuálnou túžbou. Cisár Montezuma vraj konzumoval čokoládu v hojnom množstve, aby si vylepšil svoje romantické zážitky.

V súčasnosti vedci pripisujú afrodiziakálne účinky dvom látkam. Prvá je tryptofán – súčasť serotonínu (hormón, podieľajúci sa na vzrušení) a druhá, fenyletylamín – uvoľňuje sa v mozgu, keď sa ľudia zamilujú.

chocolate 183543 960 720

Prírodné suroviny

Ak ste zvedaví na prírodný pôvod afrodiziakálnych surovín, ponúkame Vám prehľad rastlín a látok, ktoré sa zvyknú využívať v podobe parfémov, čajov, alebo sa priamo konzumujú.

Ambra

Látka, vylučovaná z tráviacej sústavy vorvaňov sa nazýva Ambra. Zvyšuje hladinu testosterónu, čo vedie k silnému erotickému správaniu. Samotná ambra je v dnešnej dobe veľmi cenná, a tak feromónové parfémy, v ktorých sa zvykla nachádzať, nahradili ambru syntetickými zložkami. Zložky sú ale rovnako účinné!

Ženšen

Koreň rastliny, často používaný v medicíne by mal zvýšiť libido a potešenie z milovania. Štúdie naznačujú, že bylina môže mať afrodiziakálne vlastnosti a vplyv na reguláciu hormónov. Mal by sa používať s opatrnosťou, aby nenastala interakcia v prípade, že užívate lieky na riedenie krvi.

Yohimbe

Yohimbe je látka, pochádzajúca z kôry stromov, rastúcich v Afrike a Indii. V USA je dostupná na lekársky predpis a liečbu sexuálnych dysfunkcii. Je však k dispozícií aj v niektorých voľnopredajných doplnkoch.

Ginkgo Biloba

Možno vás prekvapí, že Ginkgo, známe pre svoje účinky lepšieho sústredenia sa pri učení, dokáže podporiť aj oblasť sexuálneho života. Mozog totiž nie je jediné miesto, kde Ginkgo zabezpečí prísun krvi. Prekrví aj ostatné údy, vrátane penisu, čo podporí dosiahnutie erekcie.

Španielske mušky

Ak ste už počuli o týchto chrobáčikoch a ich jedovatých vlastnostiach, nemusíte sa ničoho obávať. Španielske mušky naozaj využívali ľudia veľmi dlhú dobu, no predávkovanie spôsobovalo silné zdravotné komplikácie. Preto dnešný produkt predstavuje bezpečnú a účinnú syntetickú náhradu, s rovnakými vlastnosťami.

Výživové doplnky

Afrodiziakum môže byť niečím, čo sa dá vyskúšať na spestrenie intímneho života, ale v niektorých prípadoch ho ľudia môžu chcieť použiť na riešenie sexuálnych problémov. Sexuálne dysfunkcie sú veľmi rozšírené u žien, aj u mužov. Ženy uvádzajú problémy so vzrušením a chuťou na pohlavný styk. Mužov zvykne trápiť predčasná ejakulácia a erektilná dysfunkcia.

V takomto prípade sa treba obrátiť na overených výrobcov výživových doplnkov. Mali by zaručovať efektívny vplyv a hlavne bez vedľajších účinkov, ktoré zvyknú spôsobovať lieky na predpis. Rozoberieme si vlastnosti najznámejších produktov, konkrétne ide o tabletky na erekciu a lepšiu výdrž v posteli.

eJoy

Prípravky od značky eJoy slúžia na podporu v každého aspektu sexuálneho života. Predlžujú výdrž v posteli, čo zahŕňa oddialenie ejakulácie. Zlepšujú erekciu a až 65% užívateľov si pochvaľuje zvýšenie libida. Látky, ktoré eJoy používa, sú čisto prírodného charakteru. Patria sem napríklad:

 • L-Arginín – aminokyselina, v tele sa premieňa na oxid dusný a ten pomáha rozšíriť krvné cievy, vrátane tých v pohlavnom úde
 • L-Citrulín – aminokyselina, okrem prekrvenia ustaľuje vašu energiu aby sa náhle neznižovala a podporí silnú erekciu, spolu s citlivými nervovými zakončeniami penisu
 • Maca – výťažok liečivej rastliny z Peru má silné stimulačné účinky na sexuálnu aktivitu
 • Kotvičník zemný – rastlina má afrodiziakálne vlastnosti, ktoré sa pripisujú jej schopnosti ovplyvňovať hladinu pohlavných hormónov

Produkty eJoy obsahujú ešte iné vitamínyprírodné látky, prosperujúce pre vaše libido, aj celkové sexuálne zdravie. Ide o certifikovaný výrobok, spĺňajúci všetky základné kritériá pre jeho produkciu.

Erexan

Ďalším overeným výrobcom kvalitných výživových doplnkov, je Erexan. K produktu sa ľahko dostanete, pretože ako doplnok, nie je viazaný na lekársky predpis. Jeho pôsobenie je rovnako silné ako pri pilulkách s chémiou, až na jednu výnimku – pri tomto výživovom doplnku nehrozia vedľajšie účinky! Obsahuje podobné zloženie ako eJoy (L-Arginín, L-Citrulín, Kotvičník zemný, Maca, vitamíny), ale môžeme spomenúť aj iné látky, podporujúce potenciu:

 • L-Ornitín –  mužský pohlavný hormón – testosterón, je vďaka tejto aminokyseline stimulovaný a tak sa predchádza slabej výdrži, či predčasnému vyvrcholeniu
 • L-Lysín – táto aminokyselina je dôležitá z hľadiska dostatočného výkonu, ktorý sa prejaví aj pri sexuálnej výdrži

Certifikované produkty Erexan sú vhodné pre akúkoľvek vekovú kategóriu, potrebujúcu pomoc v oblasti sexuálneho zdravia.

PRIMULUS

V roku 2015 prišla na trh inovatívna značka PRIMULUS, ktorej autori dôkladne študovali účinky vitamínov, pôsobiacich na mužskú sexuálnu aktivitu vo všetkých oblastiach intímneho života. Vytvorili veľmi efektívnu kombináciu prírodných výťažkov, aby sa už žiadny muž nemusel obávať zlyhania v posteli.

Špeciálne navrhnutý multivitamín v sebe obsahuje:

 • Prvky Selén, Zinok a Horčík – podporujú a urýchľujú v organizme rôzne metabolické procesy
 • Pískavica grécko seno – semená tejto rastliny sa dlhú dobu využívajú ako afrodiziakum
 • extrakt z čierneho korenia – katalyzuje absorpciu ostatných účinných látok

Netreba zabúdať na už spomenutý kotvičník zemný, či rôzne druhy vitamínov, obsiahnutých v produkte PRIMULUS, ktorý vám určite zaručí spokojnosť.

Zerex

V ponuke značky Zerex môžete nájsť doplnky, zamerané na rôzne oblasti zdravotných problémov, medzi ktoré patria aj slabá sexuálna výdrž, výkon, či problémy s prostatou. Je samozrejmosťou, že overená značka, ako je Zerex využíva vo svojej výrobe vyššie uvedené základné prvky pre podporu potencie, či libida. Neopomenieme ani iné látky ako napríklad:

 • Všehoj ázijský – jeho účinky dokážu podporiť a udržať kvalitnú výdrž pri súloži
 • Schizandra čínska – prospešné látky v extrakte z tohto plodu sa využívajú už po celé stáročia, pretože schizandra má silné detoxikačné a povzbudzujúce účinky

Prejdite si celú ponuku Zerex-u a nájdite produkt, vhodný pre vaše potreby!

E-REX 24

Produkt E-REX 24 pomáha mužom s nižšou hladinou testosterónu, dostať sa opäť do hry. Účelným spojením viacerých prírodných látok spozorujete zmeny v rýchlom časovom intervale. Presuňme sa k vzácnym výťažkom z rastlín, ktoré tento výživový doplnok obsahuje:

 • Cesmína paraguayská – špecifické zložky v listoch tohto stromu dokážu v stručnosti udržať a podporiť správny priebeh stoporenia penisu
 • Muira Puama – ide o krík rastúci v Brazílii a jeho extrakty regenerujú schopnosti, ktoré by mal mať v poriadku každý muž, ak si chce užiť posteľové aktivity

Aj tento doplnok je naozaj špecialitkou a preto neurobíte chybu, ak sa so svojimi ťažkosťami obrátite práve na E-REX 24.

Alkohol: dve strany mince?

Pokiaľ ide o afrodiziakum v podobe alkoholických nápojov, vieme tu nájsť klady, aj zápory, no radšej začnime pozitívnou stránkou. Požívanie alkoholu s mierou dokáže (ako ste už možno zažili) povzbudiť myseľ a zvýšiť chúťky na sexuálne hrátky. Libido stúpa a stúpa, až do momentu, kým to nepreženiete.

Problém nezvykne často nastať u žien, ide skôr o erekciu, ktorej dosiahnutie môže značné množstvo alkoholu potlačiť, alebo zrušiť už po krátkom čase pohlavného styku. Preto zvyčajne stačí jeden, možno dva poháriky vína, aby afrodiziakálne účinky nastali a udržali sa v správnej hladine.

Najzvláštnejšie druhy afrodiziák: vyskúšali by ste aj tieto?

Od Číny cez Jamajku, až po Sardíniu a ďalšie krajiny – ponúkame zoznam afrodiziák z celého sveta, ktoré zďaleka nie sú obyčajné, no počas histórie sa udržali v určitých krajinách a používajú sa doteraz.

Mravce

Kolumbia a ďalšie juhoamerické krajiny s obľubou konzumujú mravce, pre ich afrodiziakálne účinky. Pôsobenie mravcov na libido v skutočnosti nie je potvrdené, no napriek tomu sa zvyknú dávať ako svadobný dar a pred konzumáciou sa zvyčajne opečú.

Roh nosorožca

Mletý prášok z rohu nosorožca je v Afrike a Ázii silno žiadaným tovarom. Miestni obyvatelia veria, že pomáha pri erektilnej dysfunkcii, pretože roh sám o sebe predstavuje silu a potenciu. Hoci sú nosorožce zákonom chránené a pytliactvo je nezákonné, zdá sa, že muži ktorí sú ochotní zaň zaplatiť, sa stále nejakým spôsobom dokážu k prášku dostať. 

Penis z tigra

Áno, vidíte správne! V Číne a iných častiach tigrí penis vyhľadávaný ako neuveriteľne silné afrodiziakum. Zvyčajne sa podáva v polievke, alebo sa vylúhuje vo vode s bylinkami. Čína zakázala nákup tejto netradičnej položky, ale ako v prípade rohov nosorožcov, aj tak sa dá zohnať za veľmi vysokú cenu.

Ryba Fugu

Táto ryba, so schopnosťou nafúknuť sa ako balón je tiež považovaná za afrodiziakum. Obsahuje v sebe tetrodotoxín, čo je veľmi silný jed. Práve z tohto dôvodu ju môžu podávať len reštaurácie s licenciou, kde kuchári podstupujú dlhé a špeciálne kurzy. Ak je pripravená správne, zanecháva na jazyku len pocit mravčenia a rozprúdi krv v žilách.

Kobria krv

Predpokladá sa, že kobry vďaka svojej „jedovatej povahe“ obdarúvajú človeka viacerými schopnosťami, vrátane sexuálnych. Z tohto dôvodu je krv z kobry využitá ako afrodiziakum pre každého, kto hľadá niečo na zvýšenie sexuálneho apetítu.

Kačacie embryo

Varené vajce, obsahujúce zárodok kačacieho embrya sa nazýva „Balut“. Je to všadeprítomná pochúťka filipínskej, aj vietnamskej kuchyne. Muži na Filipínach považujú Balut za synonymum modrej tabletky, pretože má vysoký obsah bielkovín a zároveň zvyšuje energiu, spojenú s výkonom v posteli.

Psie mäso

Zoznam najpodivnejších, exotických afrodiziák zakončíme poverou obyvateľov Južnej Kórei, a to afrodiziakom v podobe mäsa zo psa. Pri konzumácií vraj vyvoláva pocit, podporujúci vášeň a túžby. Kórejčania veria, že čím je mäso jemnejšie, tým búrlivejšia bude ich noc.

Čo poviete na netradičné povzbudzovače vášne? Vyskúšali by ste niektoré z nich?

Zhrnutie, alebo tipy a triky!

Hľadanie spôsobov, ako zvýšiť svoj sexuálny život môže byť zábavné. Zaradenie určitých potravín do stravy je bezpečný a chutný spôsob, ako sa s afrodiziakami vyblázniť. 

Pokiaľ ide o skeptický pohľad na potraviny, pripomínajúce údy tela a ich účinky, nenechajte sa odradiť! Niektorí ľudia dokonca prisahajú, že konzumácia surovín s anatomickým znázornením pohlavného ústrojenstva skutočne zlepšuje ich sexuálny život. Občas ide len o uhol pohľadu a presvedčenia.

Kontrolujte svoju hladinu stresu. Stres môže mať vážny vplyv na libido, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako účinne zvládať hladinu stresu. Pri znižovaní stresu môžu byť nápomocné výživové doplnky s extraktami z prírodných látok.

Neprehliadajte samotnú silu efektu afrodiziák. Nájdite si s partnerom kategóriu, do ktorej obaja zapadáte a rozpáleným chvíľam v posteli už nebude stáť nič v ceste!

Mohlo by vás zaujímať