https://i0.wp.com/www.eroticmania.sk/wp-content/uploads/2021/05/Kondómy-účinná-prevencia-copy.png?fit=1000%2C1000&ssl=1

Kondómy: účinná prevencia proti pohlavným chorobám

Publikované: 28 mája, 2021 Author: Katka

Pohlavné choroby nie sú mýtus a dokážu spôsobiť oveľa viac nepríjemností, ako je len nepohodlie – pritom účinnú prevenciu dokážu zabezpečiť už kondómy. Pri nákaze je možné pozorovať množstvo symptómov a pravdou je, že nenapádajú len našu pohlavnú sústavu. Neliečená nákaza pohlavnou chorobu môže vyústiť do závažných zdravotných komplikácií a dokonca poškodiť nervový systém. Odborníka by ste mali vyhľadať v okamihu, kedy spozorujete prvé problémy. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami.  Dnes sa zameriame predovšetkým na jeden zo spôsobov ochrany – kondómy sú efektívnou cestou, ako zabrániť nákaze. Prezradíme vám viac. 

Mýty panujúce o nákaze pohlavnými chorobami

Na svete snáď nie je jediná oblasť, ktorá by nebola zasiahnutá mýtmi. V mnohých veciach sa nad nimi zasmejeme. V prípade nákazy pohlavnými chorobami by sme sa však mali spoľahnúť na overené fakty. 

O možnostiach, ako sa pred nákazou chrániť panuje mnoho nepravdivosti. Jednou z nich je napríklad domnienka, že pred pohlavnými chorobami vás môže ochrániť i hormonálna antikoncepcia alebo prerušovaná súlož. 

Je to však vyslovená lož

Ani jedna metóda (antikoncepcia, prerušovaná súlož) nie je pri ochrane pred pohlavnými ochoreniami účinná. Pohlavné ochorenia sa prenášajú telesnými tekutinami (ejakulátom, krvou,…). Hormonálna antikoncepcia aj prerušovaná súlož môžu byť možnosti, ako sa chrániť pred neželaným otehotnením, rozhodne však nezabránia patogénom (baktériám, vírusom), ktoré sú pôvodcami pohlavných ochorení, vniknúť do organizmu. 

Existujú iné spôsoby, ako sa pred pohlavnými ochoreniami brániť, a preto sa spoľahnite na niektorý z nich. Hormonálna antikoncepcia nechráni pred žiadnym pôvodcom pohlavného ochorenia a prerušovaná súlož stále nevylučuje prenos pohlavného ochorenia krvou. 

Kondómy, efektívna ochrana pred pohlavnými chorobami
Kondómy: účinná prevencia proti pohlavným chorobám 2

Kondómy – efektívna ochrana pred pohlavnými chorobami

Jednou z možností, ako sa efektívne chrániť pred nákazou pohlavnými chorobami, je používanie kondómu. Kondóm predstavuje mechanickú zábranu medzi pohlavnými orgánmi, ktorá zabraňuje prenosu infekčných sekrétov. 

Samozrejme, je potrebné podotknúť, že kondóm nechráni napríklad pred nákazou pohlavnou chorobou krvou. Na rozdiel od prerušovanej súlože však kondómy dokážu spoľahlivo zachytiť všetok ejakulát a zabrániť tak nákaze. 

Kondóm pri každej forme sexuálneho styku

V prípade, že máte podozrenie na nákazu pohlavnými chorobami, odporúčame vám zdržať sa sexuálnej aktivity po celú dobu diagnostiky, prípadne i po celý cyklus liečby. Ak máte nového partnera, vždy je na prvom mieste opatrnosť. 

Odborníci odporúčajú podstúpiť preventívnu kontrolu na nákazu pohlavnými ochoreniami pri každom novom vzťahu. Prečo? Pretože nikdy nevieme, či náhodou neprechádzame obdobím, kedy sa u nás pohlavné ochorenie neprejavuje žiadnymi symptómami. 

Napriek asymptomatickej fáze môžeme byť nebezpeční pre seba i okolie. Kondóm sa odporúča použiť pri akejkoľvek forme sexuálneho styku, ak nemáte istotu (análnom, vaginálnom i orálnom). 

Prečo by sa mal používať kondóm pri análnom i orálnom sexe?

Naša pokožka ani sliznice nepredstavú celistvú bariéru. Vznikajú na nich rôzne mikroskopické trhliny, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Napriek tomu ich existenciu nemôžeme vylúčiť. Pri análnom alebo orálnom sexe nemôžete vedieť, či sa podobná trhlina nenachádza i na vašej pokožke alebo sliznici. 

Poranenia pokožky predstavujú ideálnu vstupnú bránu pre pohlavné choroby. Napríklad prvým príznakom syfilisu je biely vred, ktorý sa vytvorí v mieste prenosu. Výskyt bieleho vredu je popísaný i v ústnej dutine, a preto sa prenos prostredníctvom orálneho sexu neoplatí podceňovať. 

Záver

Kondóm vám môže pomôcť minimalizovať riziko prenosu pohlavného ochorenia. Ak nemáte istotu, odporúčame vám použiť kondómy pri akomkoľvek type sexu – i pri análnom a orálnom. Pre baktérie a vírusy môže znamenať akékoľvek narušenie pokožky alebo sliznice vstupnú bránu, ktorou preniknú do organizmu. Vždy stavte len na kvalitné kondómy, ktoré dokážu plniť svoju funkciu na 100%. 

Mohlo by vás zaujímať