https://i2.wp.com/www.eroticmania.sk/wp-content/uploads/2021/05/pohlavne-choroby-a-prevencia.png?fit=1000%2C1000&ssl=1

Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou

Publikované: 21 mája, 2021 Author: Katka

Pálenie, svrbenie, začervenanie alebo vznik drobných vyrážok v oblasti intímnych partií nikdy nebývajú dobrým znamením. V najmenej závažnom prípade sa môže jednať o kvasinkovú infekciu, v horšom prípade ste chytili pohlavnú chorobu. Pohlavné choroby sú často podceňované, pretože mnohé z nich sa vyznačujú štádiom bez akýchkoľvek príznakov. Viac o pohlavných chorobách sme priniesli v našom predchádzajúcom článku. V praxi si to môžeme predstaviť tak, že sa objavia prvé symptómy, ktoré spomíname vyššie, ale tie po nejakom čase v mnohých prípadoch odznejú i bez liečby. To však neznamená, že váš organizmus si s pohlavnou chorobou poradil sám.

Obsah Článku

pohlavné choroby, negativny hiv test
Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou 6

Prečo nepodceňovať liečbu pohlavných chorôb?

Nemôžeme poprieť, že pohlavné choroby znižujú pohodlie. Svrbenie a pálenie sú často na nevydržanie. Prečo však podstúpiť liečbu i v prípade, že už nemáte žiadne príznaky a zdá sa, že ste sa svojho ochorenia úspešne zbavili? Nuž, musíme podotknúť, že situácia rozhodne nie je taká jednoduchá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. 

Zamerajme sa napríklad na syfilis, ktorého pôvodcom je Treponema pallidum. Jedným z prvých príznakov je vytvorenie tvrdého vredu na sliznici, ktorý je nebolestivý, a zdurenie lymfatických uzlín. Po určitom čase sa vytvoria na pokožke červené vyrážky, ktoré môžu byť šupinaté. Tieto príznaky však postupne odznejú. To však rozhodne neznamená, že syfilis už nemáte. 

Syfilis je totiž pohlavnou chorobou, ktorá okrem pohlavných orgánov napáda i nervovú sústavu. Počas latentnej fázy nemusí mať pacient žiadne príznaky, alebo sa môžu objavovať predchádzajúce symptómy v miernej forme. Dokonca to niekedy môže vyzerať, akoby sa pacient samovoľne uzdravoval. Zatiaľ však syfilis napáda mozog a môžu sa rozvinúť poruchy reči alebo dokonca demencia. 

Ako pohlavné choroby liečiť?

V prípade akejkoľvek pohlavnej choroby vám odporúčame okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Čím skôr začnete svoj problém riešiť, tým menšia je pravdepodobnosť, že bude mať pohlavné ochorenie výrazný vplyv na ďalšie fungovanie vášho organizmu. Neodporúčame vám skúšať rady z internetu alebo rôzne voľne dostupné lieky. 

Pri liečbe pohlavnej choroby je kľúčové, aby prebehla správna diagnostika, ktorú bežný pacient rozhodne previesť nevie napriek rôznym radám a odporúčaniam. Potom je potrebná liečba. Pôvodcami pohlavných ochorení sú najčastejšie baktérie, a preto sú nasadené antibiotiká, ktoré umožnia efektívnu liečbu. 

Ako sa vyhnúť nákaze pohlavnou chorobou?

Najlepšou ochranou proti pohlavným chorobám je samotná prevencia. Samozrejme, liečba už dnes mimoriadne pokročila, ale nemôžeme poprieť, že niektorí pacienti nemajú žiadne symptómy, a preto lekársku pomoc nevyhľadajú až do okamihu, kedy je už ochorenie rozvinuté

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pred pohlavnými chorobami chrániť. Rozhodne nepodceňujte žiadne varovné príznaky. Vždy existujú možnosti, ako zabrániť tomu, aby ste sa nakazili. Dobrým krokom je tiež pravidelne navštevovať odborníka a nepodceňovať preventívne prehliadky. Lekár dokáže odhaliť váš problém i v prípade, že sa cítite dobre. 

Spôsoby správnej prevencie pred pohlavnými chorobami

Na prvom mieste je vždy úprimnosť. Ak žijete v otvorenom vzťahu alebo striedate sexuálnych partnerov (partnerky), je správne informovať o tom každého, s kým plánujete mať pohlavný styk. Zatajovanie informácií je často dôvodom, prečo dochádza k nekontrolovateľnému šíreniu pohlavných chorôb. Podľa informácií VŠZP je najrozšírenejšou pohlavnou chorobou chlamýdiová infekcia, ktorá dokáže negatívne ovplyvniť váš život i fungovanie. 

Príznaky chlamýdiovej infekcie
 • svrbenie a biely výtok z pohlavných orgánov (najčastejšiu u žien)
 • problémy s močením 
 • ostrá bolesť v oblasti podbruška
 • krvácanie mimo menštruačného cyklu 

V nasledujúcich bodoch vám prezradíme spôsoby, ako sa chrániť pred nákazou pohlavnými chorobami. Opatrnosť a otvorenosť sú samozrejme mimoriadne dôležité. 

par zijuci v monogamií sediaci na plazi pri zapade slnka
Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou 7

1. Monogamia

Monogamia predstavuje jeden z najlepších spôsobov prevencie zvlášť v prípade, kedy do vzťahu vstupujú dvaja zdraví ľudia. Partnerstvo by malo byť vždy o otvorenosti, preto sa svojmu partnerovi (resp. partnerke) zverte a prediskutujte spolu svoju sexuálnu minulosť. Je potrebné vedieť, čo môžete očakávať a prípadne postúpiť vyšetrenia, ktoré potvrdia, že ste obaja zdraví. 

Hoci monogamia je v dnešnej dobe často zatracovaná, nemôžeme zatvárať oči pred faktom, že striedanie sexuálnych partnerov niekoľkonásobne zvyšuje riziko nákazy pohlavne prenosnými ochoreniami. Neodporúčame vám tento podceňovať. 

Ak ste v minulosti mali rizikový pohlavný styk, zamerajte sa na túto skutočnosť. Rovnako to platí i v prípade vášho partnera. 

zena ktora ma zdravy zivnotny styl prichytena pri cviceni
Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou 8

2. Zdravý životný štýl

Možno ste tento bod neočakávali, ale zdravý životný štýl má v oblasti prevencie pred pohlavnými ochoreniami svoje podstatné miesto. Ak pravidelne konzumujete vyváženú stravu a hladina stresu vo vašom živote je na rozumnej úrovni, máte menšiu pravdepodobnosť nakaziť sa pohlavnou chorobou. Za túto skutočnosť môže imunitný systém, ktorý za bežných podmienok bráni patogénom v rozvoji ochorenia. Situácia nie je iná ani v prípade pohlavných ochorení. 

Faktory, ktoré oslabujú imunitný systém:
 • nezdravá strava 
 • nedostatok spánku 
 • konzumácia alkoholických nápojov 
 • fajčenie 
 • nedostatok pohybu 
 • nadmerná záťaž organizmu (extrémne tréningy)
 • príliš veľa stresu 

K zdravému životnému štýlu nepochybne patrí i vyhýbanie sa návykovým látkam. Patogény spôsobujúce pohlavné choroby sa veľmi často prenášajú krvou. Použité injekčné striekačky môžu rovnako predstavovať potenciálny zdroj nákazy (týmto spôsobom sa často prenáša vírus HIV, ktorý je pôvodcom jednej z najobávanejších pohlavných chorôb, AIDS). 

smutny muz bez pohlavneho styku
Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou 9

3. Žiadny pohlavný styk s nakazenými osobami

Samozrejme, môže to znieť logicky, ale v klinickej praxi sa často stretávame s tým, že pacienti rátajú, že sa pohlavnou chorobou nenakazia. Imunitný systém zdravého jedinca zohráva svoju úlohu v prípade prevencie, ale napriek tomu sa naň nemôžeme spoľahnúť absolútne. Prečo? Pretože pohlavné choroby sa môžu dostať do organizmu rôznymi cestami. 

HIV i pôvodca syfilisu môžu vstupovať do tela drobnými rankami na pokožke alebo v sliznici úst. Je možné sa nimi nakaziť i pri orálnom sexe. Drobné poranenia v ústnej dutine nemusia byť viditeľné voľným okom, ale napriek tomu predstavujú ideálnu vstupnú bránu. 

Ak viete, že váš partner (partnerka) trpí pohlavným ochorením, vyhnite sa pohlavnému styku, kým neabsolvuje celý cyklus liečby. I napriek tomu, že už liečbou prechádza a symptómy sa takmer nevyskytujú, môže byť prenášačom ochorenia

kondomy ako prevencia proti nakazeniu sa pohlavnymi chorobami
Pohlavné choroby – 4 tipy ako sa ochrániť pred nákazou 10

4. Používajte ochranné produkty

Pod týmto označením máme na mysli používanie kondómov. Jedine kondómy sú schopné zabezpečiť ochranu pred prenosom pohlavných ochorení. Ak si nie ste istí, či niektorí z vás trpí pohlavne prenosnou chorobou, ideálne je používať kondóm pri akejkoľvek forme pohlavného styku. Dokonca i pri orálnom sexe (dôvod definujeme v našom predchádzajúcom bude). 

Mylným predpokladom býva, že hormonálna antikoncepcia predstavuje rovnako účinnú ochranu pred nákazou ako kondóm. Nie je to však pravda. Hormonálna antikoncepcia chráni pred nechceným otehotnením, ale v prípade nákazy pohlavnou chorobou nemá žiadny význam. 

Záver

Pohlavné ochorenia sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Ak sa necítite vo svojej koži alebo pozorujete na sebe niektorý zo základných príznakov, odporúčame vám okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Najlepším spôsobom je však vždy sa zamerať na efektívnu prevenciu. Absolútne minimum predstavuje používanie kondómu vždy, keď nemáte istotu, že ste obaja v poriadku. 

Mohlo by vás zaujímať